.

رییس دیوان وقفی شیعه عراق تاکید کرد؛

مدیریت، انضباط مالی و صیانت از موقوفات دلیل اصلی شکوفایی آستان قدس رضوی

رییس دیوان وقفی شیعه عراق گفت: مدیریت صحیح، انضباط مالی، برنامه‌ریزی علمی، صیانت و حفاظت از موقوفات دلیل اصلی شکوفایی آستان قدس رضوی در عرصه‌های مختلف است.

1391/11/9 دوشنبه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، سید صالح حیدری اظهار داشت: آنچه در حرم مطهر رضوی و مجموعه آستان قدس رضوی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داده، محصول استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایران است.
وی افزود: من به عنوان متولی عتبات عالیات هر بار به ایران می‌آیم از تجربیات گرانقدر و ارزشمند آستان قدس رضوی برای طرح‌های عمرانی و توسعه حرم‌های مطهر ائمه هدی(ع) در عراق و خدمات به زائران استفاده می‌کنم.
رییس دیوان وقفی شیعه عراق با بیان اینکه تعداد موقوفات آستانه‌های مقدسه عراق بیشتر از تعداد موقوفات آستان قدس رضوی است، تصریح کرد: در دوران رژیم بعث عراق اموال موقوفه و حتی نذورات مردم مورد سوء استفاده قرار گرفت و حاکمیت اصلا توجهی به حقوق موقوفات نداشت و عمده‌ترین دلیل نداشتن توسعه اماکن متبرکه در عراق همین بوده است.
وی با بیان اینکه برای بازسازی عتبات عالیات نیازمند مشاوره با کارشناسان و متخصصان آستان قدس رضوی هستیم، خاطرنشان کرد: در اموری مانند عمران، مرمت و بازسازی حرم‌های ائمه معصومین(ع)، اقدامات و فعالیت‌های فرهنگی و ارائه خدمات رفاهی به زائران عتبات عالیات، کمک‌های فکری و مشورتی آستان قدس رضوی می‌تواند بسیار کارگشا و تاثیرگذار باشد.
وی پشتوانه حکومت اسلامی با رهبری امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب و نگاه و تاکید ویژه ایشان به موضوع وقف را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: رعایت امانت‌داری و حفاظت و صیانت از اموال موقوفه با بودجه موقوفاتی دقیقی که در این آستان مقدس وجود دارد، سبب شده این همه توسعه در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی و بهداشت و درمان به وجود بیاید.
حیدری با اشاره به سفری که 55 سال پیش به مشهد مقدس داشته، خاطرنشان کرد: در آن دوران حرم مطهر رضوی محدود به صحن سقاخانه و مسجد گوهرشاد بود ولی امروز مساحت این حرم مطهر بالغ بر یک میلیون متر مربع است.
وی ادامه داد: در آن زمان از کتابخانه آستان قدس رضوی نیز بازدید کردم ولی آنچه طی این سال‌ها در توسعه کتابخانه‌ها و موزه‌های حرم مطهر رضوی رخ داده، این مجموعه را به یکی از بزرگ‌ترین و غنی‌ترین کتابخانه‌ها و موزه‌های جهان اسلام و از افتخارات جهان تشیع تبدیل کرده است.
رییس دیوان وقفی شیعه عراق در تشرف به حرم مطهر رضوی طی بازدیدی سه ساعته از دانشگاه علوم اسلامی رضوی و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی دیدن کرد و از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه‌ها آشنا شد.
خبر صوتی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
برپایی 10 نمایشگاه کتاب ازسوی آستان قدس رضوی در مشهد
آستان قدس رضوی موفق‌ترین نهاد مذهبی موقوفاتی دنیا است
آستان قدس رضوی در ارائه امور فرهنگی مذهبی پیشتاز است
لزوم استفاده از زیرساخت‌های آستان قدس رضوی در حوزه فناوری اطلاعات
برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در نمایندگی‌های آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز