لینک‌های مفید
معرفی
فهرست مطالب
 
 
* تاریخچه شکل گیری مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان آستان قدس رضوی
به دنبال جذب نیروهای جدید در آستان قدس رضوی که متأثر از گسترش دامنه فعالیت های این نهاد مقدس بود ، و احساس نیاز به آموزش کارکنان به منظور انجام شایسته وظیفه و بر اساس اصول علمی ، در سال 1365 در زیر مجموعه اداره امور فرهنگی آستان قدس ، واحدی تحت عنوان بخش آموزش دایر و در راستای برنامه ریزی آموزش های کوتاه مدت کارکنان شروع به کار نمود ، در سال 1368 به دستور قائم مقام محترم تولیت آستان قدس رضوی ، شورای آموزش مرکب از قائم مقام تولیت ، معاون فرهنگی ، رئیس اداره امور فرهنگی ، معاون اداری و مالی و مسئول بخش آموزش تشکیل گردید.
از سال 1371 عنوان شورای آموزش به شورای برنامه ریزی آموزش آستان قدس رضوی تغییر نام یافت و مشاور اجرایی و مدیر عامل بنیاد فرهنگی رضوی نیز به اعضای شورا اضافه شدند ، سپس با توسعه و گسترش برنامه های آموزشی و تغییرات در تشکیلات آستان قدس رضوی ، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی دبیر شورای عالی فرهنگی و معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی ، معاون اماکن متبرکه و امور زائرین ، رئیس دانشگاه امام رضا (ع) ، مشاور اداری آستان قدس و مدیر توسعه و نوسازی اداری ، به عنوان اعضای شورای برنامه ریزی آموزش تعیین گردیدند ، در سال 1367 آئین نامه اجرایی آموزش عمومی و تخصصی کارکنان آستان قدس رضوی توسط واحد آموزش تهیه و در اوایل سال 1368 به تصویب شورای برنامه ریزی آموزش رسید ، در این آئین نامه اهداف ، سیاست ها و خط مشی ها و انواع دوره های پیشنهادی قابل اجرا ملحوظ گردید .
فعالیت بخش آموزشی در اداره امور فرهنگی تا سال 1376 ادامه یافت تا اینکه در این سال به منظور ساماندهی مناسب تر و گسترش سطح کمی و کیفی آموزش های مورد نیاز کارکنان ، مصوب گردید مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان آستان قدس رضوی در تشکیلات آستان قدس رضوی ایجاد تا در راستای اهداف مورد نظر ، برنامه های آموزشی کارکنان در یک سامانه علمی و با سازمانی مناسب طراحی و اجرا گردد . با ایجاد مرکز آموزش ضمن خدمت ، مدیر مرکز مذکور نیز به اعضای شورای برنامه ریزی آموزش اضافه گردید که دبیر شورا نیز به عهده مدیر مرکز می باشد .
راهبردهای اساسی چشم انداز بیست ساله آستان قدس رضوی که مبتنی بر اهداف بلند مدت آستان قدس رضوی در افق 1404 هجری شمسی ترسیم گردیده است در پنج محور امور فرهنگی ، اجتماعی و تبلیغات و اطلاع رسانی ، امور خدمات رسانی به زائرین و اماکن متبرکه رضوی ، امور موقوفات ، امور اقتصادی ، امور پشتیبانی و توسعه مدیریت ، طراحی و تدوین گردیده و مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان نیز در طراحی و تدوین برنامه های عملیاتی جهت تحقق اهداف چشم انداز نقشی کلیدی داشته و بخش عمده ای از راهبردهای اساسی تعیین شده در محورهای   پنج گانه ، مستقیم و یا غیر مستقیم به مأموریت های حوزه آموزش و مرکز آموزش ضمن خدمت     مربوط می شود .
برخی از راهبردهای اساسی چشم انداز بیست ساله آستان قدس رضوی مرتبط با حوزه فعالیت مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان به شرح       ذیل می باشد :
1 ) پیشگامی در نظریه پردازی ، تولید علم و جنبش نرم افزاری به منظور اشاعه سنت و سیره امام علی بن موسی الرضا (ع ) .
2 ) طراحی و جهت دهی به مطالعات و پژوهش هی فرهنگی متناسب با شرایط و نیازهای روز .
3 ) پیشگامی در ارائه الگوهای مؤثر در مراکز آموزشی و پژوهشی .
4 ) گسترش ارتباطات بیرونی با حوزه های تأثیرگذار در جهت اشاعه سنت و سیره امام عی بن موسی الرضا (ع ) .
5 ) تنوع بخشی و توسعه قلمرو فعالیت های مراکز علمی ، فرهنگی و تبلیغی .
6 ) ترویج فرهنگ مطالعه .
7 ) نیازسنجی ، جهت بخشی و بهینه سازی نظام آموزشی .
8 ) توانمند سازی خدمه .
9 ) تولید دانش و تکنولوژی های برتر .
10 ) توانمند سازی منابع انسانی ( کارکنان و مدیران ) .
11 ) متناسب سازی نیروی انسانی .
12 ) برخورداری از فرهیختگان و استفاده از تجارب موفق در فعالیت های فرهنگی و تبلیغی در راستای اشاعه سنت و سیره امام علی                بن موسی الرضا ( ع )
 
1 ) آشنایی روزافزون کارکنان آستان قدس رضوی با مبانی و معارف مکتب اسلام و ارائه یا تکمیل آموزش های تخصصی با ملحوظ نمودن رسته های مختلف مشاغل آستان قدس رضوی .
2 ) تربیت نیروی انسانی شایسته مورد نیاز بر اساس ارزش های والای اخلاقی مکتب زندگی ساز .
3 ) بالا بردن توان علمی و افزایش بازدهی کادر خدماتی نیروهای شاغل در آستان قدس رضوی .
4 ) آشنا نمودن مدیران نظام اداری ودیگر مسئولین شاغل در رسته های مختلف تخصصی با نظرات و ره آوردهای فن مدیریت و دیگر فنون لازم .
5 ) تأمین کادر تخصصی مورد نیاز از طریق ارائه یا تکمیل آموزش های مورد نیاز .
6 ) ایجاد زمینه تولید علم و جنبش نرم افزاری با محوریت سیره امام علی بن موسی الرضا (ع) .
7 ) پژوهش محور کردن برنامه ها و فعالیت های مرکز آموزش ضمن خدمت .
8 ) ایجاد بستر فعالیت جهت استفاده مطلوب از صاحب نظران ، اساتید و نخبگان عرضه علم و فرهنگ در اجرای برنامه های علمی آموزشی .
9 ) ایجاد زمینه لازم جهت احیاء و تقویت فرهنگ مطالعه بین کارکنان ، فرزندان کارکنان و سایر آحاد جامعه .
10 ) بهره مندی لازم و هدفمند از تکنولوژی های برتر و فن آوری های نوین در راستای اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی .
1 ) گسترش آموزش های مورد لزوم .
2 ) تخصصی کردن آموزش ها .
3 )   ایجاد انگیزه های لازم جهت علاقه مندی هر چه بیشتر کارکنان به فراگیری .
4 ) ایجاد انسجام و تشکیلات جهت اجرای برنامه آموزش .
5 ) اولویت دادن به خود سازی و تزکیه و آموزش های عقیدتی در دوره های تخصصی
* اهمیت و ضرورت دوره های آموزشی ضمن خدمت
کشور عزیز و اسلامی ایران که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با سه شعار استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی در مسیر رشد و بالندگی هدفمند ، حرکت اصولی خود را آغاز کرد ، آرمان های بزرگ انقلاب و نگاه ژرف معمار کبیر آن حضرت امام خمینی (ره) و تداوم آن رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای مد ظله العالی و دولت مردان همواره متأثر از همان شعارهای اساسی بود که برای تحقق آنها راه سختی در پیش بوده و هست و همتی بلند و تلاشی عالمانه و مدبرانه در عرصه های مختلف علمی ، فرهنگی ، صنعتی و ... برای رسیدن به چشم اندازهای ترسیم شده است اجتناب ناپذیری است. و این در حالی است که دشمنان اسلام و انقلاب و میهن اسلامی ایران از همان ابتدا با دشمنی های پنهان و آشکار و تحمیل انواع جنگ های نظامی، فرهنگی ، تبلیغاتی و ... تلاش داشتند ، مانع پیشرفت و تحقق آرمان های بلند این کشور گردند و به لطف و فضل خداوند و مجاهدت ها و جانبازی های مردم مسلمان و ولایت مدار ایران ، ناکامی از آن دشمنان بوده و قله های علمی یکی پس ازدیگری توسط جوانان و دانشمندان متخصص و متعهد کشورمان در حال فتح است . خوشبختانه کشورمان در سال های اخیر شاهد یک خیزش علمی در ابعاد مختلف می باشد و مقام معظم رهبری بارها بر ضرورت و اهمیت این مهم تأکید فرموده و همواره از دلسوزان این کشور و نظام درخواست نمودند که با تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس ملی ، در مسیر رشد و اعتلای علمی گام بردارند و بدیهی است که استقلال کامل و آزادی مطمئن در چهارچوب نظام اسلامی ، منوط به استقلال علمی و صنعتی و تولید نیازهای کشور و متناسب با شرایط و اقتضائات زمان می باشد . در این راستا تربیت نیروی متخصص در مراکز آموزشی اقدامی محوری است که به فضل خدا، ظرفیت و قابلیت های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور درپرورش جوانانی با سواد ، متخصص و متعهد ، بسیار ارتقاء یافته و از سوی دیگر به روز نگه داشتن دانش و مهارت فارغ التحصیلان مراکز آموزشی و کارکنان بخش های مختلف کاری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است . که خوشبختانه در این زمینه نیز اقدامات فراوانی در سطح کشور به منظور آموزش ضمن خدمت و حین خدمت کارکنان صورت گرفته است . آستان قدس رضوی نیز در سال های اخیر به این موضوع مهم توجه ویژه ای معمول داشته و در جهت ایجاد انگیزه و ارتقاء سطح دانش و مهارت و کارایی کارکنان خود برنامه ها و فعالیت های گوناگونی را تدارک دیده است . گستره فعالیت های آستان قدس رضوی به عنوان یک نهاد مذهبی ، بسیار متنوع بوده و همواره در حال گسترش و توسعه     می باشد و به اقتضای نیاز به نیروهای جدید و ضرورت جذب متخصصین در حوزه های گوناگون موضوع آموزش های بدو خدمت کارکنان از جایگاه خاصی برخوردار بوده، همچنین به جهت ارتقاء سطح دانش ومهارت کارکنان شاغل و هماهنگ نمودن آنها با تحولات
 
جدید علمی و فن آوری های نوین ، آموزش های ضمن خدمت و اجرای برنامه های آموزشی مختلف در حین خدمت کارکنان ، جزء سیاست های اصولی   آستان قدس رضوی قرار گرفته است . امید آن که با لطف و عنایت خداوند سبحان و عنایات خاصه حضرت     ثامن الحجج (ع) برنامه های آموزشی این مرکز در راستای توانمندسازی کارکنان خدوم و شریف بخش های مختلف آستان قدس رضوی مؤثر واقع شود و در مسیر ایجاد و تحقق آرمان شهر رضوی توفیقات و تأییدات خداوندی ، نصیبمان گردد .
1 ) آموزش های کوتاه مدت کارکنان ( بدو خدمت و ضمن خدمت ) .
2 ) آموزش های بلند مدت با همکاری دانشگاه جامع علمی – کاربردی .
3 ) آموزش های مجازی .
4 ) برگزاری همایش ها و سمینارهای علمی آموزشی .
5 ) تهیه منابع علمی و اطلاعاتی .
6 ) انتشارات .
7 ) غنی سازی اوقات فراغت فرزندان و خانواده کارکنان .
8 ) آموزش خانواده رضوی
9 ) ارائه خدمات مشاوره ای .
دوره های آموزشی کوتاه مدت کارکنان آستان قدس رضوی که به منظور بهبود مستمر و نظام دار دانش و مهارت و رفتار کارکنان ، برنامه ریزی و اجرا می شود ، همه ساله در دو برنامه 6 ماهه و بر اساس نیازهای احصار شده کارکنان ، در راستای اهداف سازمانی ، تدوین و با یک زمان بندی منظم عملیاتی می گردد .
این دوره ها در سطوح مختلف مدیریتی ، فنی و مهندسی ، کیفیتی ، عمومی ، فن آوری ، بازرگانی و اداری و مالی ، طراحی و            اجرا می گردد .
همچنین دوره های آموزشی کوتاه مدت در قالب دوره های نوآموزی ، بازآموزی ، آماده سازی ، توجیهی و به روش های حضوری ، نیمه حضوری و غیرحضوری اجرا می شود .
الف : مقطع عمومی
1 ) دوره های آموزشی نهضت سواد آموزی برای آن دسته از نیروهایی که در بخش های کارگری و خدماتی با مشکل بی سوادی و کم سوادی مواجه هستند .
توضیح اینکه با یک برنامه ریزی مناسب تا پایان سال 1383 تعداد 560 نفر از کارکنان بی سواد و کم سواد ، تحت آموزش های لازم قرار گرفتند و در حال حاضر چنین دوره هایی در مرکز آموزش دایر نمی باشد .
2 ) دوره های تحصیلی راهنمایی و متوسطه
به منظور ارتقاء سطح تحصیلات عمومی کارکنان ، مرکز آموزش اقدام به هماهنگی و معرفی متقاضیان ادامه تحصیل به ادارات آموزش و پرورش و مدارس می نماید که تاکنون حدود 20 نفر از کارکنان به این روش ادامه تحصیل داده اند .
ب : آموزش عالی
در راستای ارتقاء سطح تحصیلات کارکنان در مقاطع آموزش عالی و تأمین نیروی متخصص مورد نیاز آستان قدس رضوی ، پس از نیازسنجی و شناخت لازم توسط مرکز آموزش و با تصویب شورای برنامه ریزی آموزش ، دوره های آموزشی بلند مدت در سطوح معادل کاردانی ،کارشناسی و کارشناسی ارشد ودر رشته های مورد نیاز ، طراحی و از سال 1368 به مورد اجرا گذاشته شد که تاکنون 262 نفر در دوره معادل کاردانی ، 84 نفر در دوره معادل کارشناسی و 26 نفر در دوره معادل کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند . از سال 1380 و به دنبال تصمیمات دولت مبنی بر توقف پذیرش و تربیت دانشجو در مراکز آموزشی غیر دانشگاهی و با مدرک معادل ، مرکز آموزش ضمن خدمت آستان قدس نیز پذیرش دانشجو در دوره های معادل را متوقف و با تصویب شورای برنامه ریزی آموزش و شورای اداری و استخدامی آستان قدس رضوی ، اقدام به پیگیری و اخذ مجوز تأسیس دوره های آموزشی علمی – کاربردی به روش آموزش پودمای نموده است که از بهمن 1382 ، پذیرش دانشجو به این روش شروع شد و هم اکنون بخش آموزش عالی مرکز که به لحاظ اداری ، آموزشی و ضابطه ای زیر نظر دانشگاه جامع علمی کاربردی اداره می شود و در رشته های نرم افزار کامپیوتر ، نرم افزار سیستم ، روابط عمومی ، امور فرهنگی و حسابداری مالی دانشجویان مشغول تحصیل می باشند ، ضمنا"
مرکز آموزش ضمن خدمت در راستای توسعه و ارتقاء آموزش های بلند مدت به دنبال ایجاد رشته های متنوع و در سطوح بالاتری       می باشد.
با هدف آموزش الکترونیکی ارتقای دانش و مهارت های نیروی انسانی با به کارگیری برنامه ای به روز و مقرون به صرفه است . همچنین اهدافی نظیر صرفه جویی در هزینه ها ، یادگیری بدون واهمه ، قابلیت انتخاب سطوح مختلف ، سنجش در هر مقطع ، آموزش به روز ، شبیه سازی محیط های آموزشی ، کاهش محدودیت زمانی و مکانی ، فراگیری بیش از یک درس یا رشته ، استفاده از اساتید مجرب در حوزه های گسترده و عدم نیاز به صرف وقت و حضور در کلاس های درس را نیز در بردارد . لذا مرکز آموزش ضمن خدمت در راستای ایجاد و توسعه آموزش های مجازی نیز برنامه های در دست اقدام دارد .
به منظور آشنا نمودن مدیران ، کارشناسان و کارکنان آستان قدس رضوی ، با جدیدترین یافته ها ، پیشرفت ها و دستاوردهای علمی ، کاربردی در عرصه های مختلف مدیریتی ، اقتصادی ، صنعتی ، اجتماعی و فرهنگی و ... و متناسب با نیازهای احصاء شده ، سمینارهای علمی آموزشی به صورت های مختلف سمینار ، همایش ، کنفرانس علمی ، میز گرد علمی ، کارگاه های آموزشی و ارائه مقالات علمی و پژوهشی ، طراحی و اجرا می گردد . در اینگونه برنامه ها از مجرب ترین اساتید کشوری دعوت به عمل می آید و محتوای برنامه جهت استفاده همه همکاران و کارکنان به صورت نوارهای ویدئویی وCD  های صوتی تصویری تدوین و عرضه می شود .
مرکز آموزش ضمن خدمت در راستای اهداف علمی و آموزشی خود ، با استفاده از قابلیت ها و توانمندی های علمی درون سازمانی و برون سازمانی ، در جهت تألیف ، تهیه و تدوین محتواهای مختلف علمی آموزشی در قالب کتاب ، بسته های آموزشی ، مجلات علمی ، بروشورهای علمی آموزشی ،CD  ها و نرم افزارهای مورد نیاز و ... برنامه ریزی و اقدام می نماید .
مرکز آموزش ضمن خدمت نشریه ای داخلی با محتوای آموزشی و اطلاع رسانی به صورت ماهنامه منتشر می نماید . این نشریه که با عنوان « همکار» به چاپ می رسد ، با مدیر مسئولی مدیر مرکز آموزش ضمن خدمت و زیر نظر هیئت تحریریه منتشر می شود ، در این نشریه علاوه بر اطلاع رسانی در خصوص اخبار و فعالیت های آموزشی آستان قدس رضوی و مرکز آموزش ضمن خدمت ، خلاصه ای از برنامه ها و فعالیت های مرکز آموزش و    چکیده ای از یافته های علمی حاصل از فعالیت های آموزشی و علمی و پژوهشی مرکز ، منعکس می شود
وجود ارتباط تنگاتنگ بین شرایط و جو حاکم بر خانواده و محیط شغلی ، به روشنی از طریق پژوهش های گوناگون قابل دریافت است ، هر چقدر خانواده ها متعادل تر و رشد یافته تر باشند ، حضور اعضای خانواده در محیط های کاری نیز پویاتر و موفق تر خواهد بود و به همین نسبت ، شرایط مطلوب حاکم بر محیط کار ، جو خانواده های کارکنان را به شکل مثبت تحت تأثیر قرار می دهد ، لذا هر برنامه ای که در محیط کار سطح انگیزش ، دانش و مهارت کارکنان را افزایش دهد ، مستقیما" بر خانواده فرد تأثیر مثبت خواهد گذاشت و متقابلا" هر اقدامی که زمینه رشد و بالندگی و رفاه بیشتر خانواده ها را فراهم نماید ، عملکرد شاغل در محیط کار را بهبود بخشیده و رضایت شغلی او را افزایش می دهد . بر همین اساس مرکز آموزش ضمن خدمت ، در راستای ارائه خدمات آموزشی ، فرهنگی و رفاهی به خانواده های کارکنان تحت پوشش آستان قدس رضوی ، اقدام به طراحی و برنامه ریزی غنی سازی اوقات فراغت فرزندان کارکنان نموده است .
این طرح شامل برنامه های مختلف علمی آموزشی ، فرهنگی ، فنی و حرفه ای ، هنری ، ورزشی و فوق برنامه بوده و همه ساله به صورت منظم و با ساماندهی ستاد ویژه ای که به همین منظور تشکیل می شود ، اجرا می گردد .
در این طرح علاوه بر فرزندان گروه سنی 9 تا 18 سال ، سایر اعضاء خانواده کارکنان نیز از برنامه هایی مانند همایش ها و سخنرانی های تربیتی فرهنگی ، مشاوره ها ، اردوها ، بازدیدها و اهداء جزوات و بروشورهای آموزشی و اطلاع رسانی ، بهره مند می شوند .
- آموزش خانواده .                                   - ارائه خدمات مشاوره ای
- خلاصه عملکرد مرکز در پنج سال گذشته     - در برنامه های تابستانی تحصیلی
- قرارداد با مرکز مشاوره و تأمین هزینه                    - بخش های خانواده
مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان ، در قالب یک مدیریت زیر مجموعه معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی آستان قدس رضوی انجام وظیفه می نماید ، این مرکز در چهار بخش فعالیت می کند ، حوزه سرپرستی شامل مدیریت مرکز ، معاون مرکز و مسئول دفتر و متصدی روابط عمومی، حوزه امور عمومی شامل مسئول امور عمومی ، متصدی امور دفتری ، حسابدار ، کارپرداز ، انباردار و جمع دار اموال ، بایگان ، تلفنچی ، متصدی خدمات عمومی و سرایدار ، حوزه اداره خدمات آموزشی شامل رئیس اداره ، کارشناس خدمات آموزشی ، کارشناس ارزشیابی و آزمون ها ، کارشناس فرابری داده ها و متصدی سمعی و بصری ، حوزه اداره برنامه ریزی و آموزشی شامل رئیس اداره ، کارشناس برنامه ریزی آموزشی ، کاردان برنامه ریزی آموزشی ، کارشناس فوق برنامه ، کارشناس ارزیابی برنامه ها و کارشناس نشریات و کتابدار .
نظر به اهمیت و نقش خانواده در سلامت و پویایی محیط های مختلف اجتماعی ، شغلی ، تحصیلی و ... و با اعتقاد به اینکه بین میزان آگاهی ، کفایت ، مهارت و تعادل خانواده ها و عملکرد اعضای آنها در موقعیت های گوناگون رابطه معنی دار وجود دارد ، مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان آستان قدس رضوی آموزش خانواده های تحت پوشش را به عنوان یکی از برنامه های محوری خود ملحوظ نموده و همواره توجه جدی به آن معمول داشته است ، برنامه های آموزش خانواده با روش های مختلف برگزاری همایش ، تشکیل جلسات آموزش خانواده ، تهیه و تحویل بسته های آموزشی مناسب و با استفاده از اساتید و صاحب نظران استانی و کشوری اجرا می گردد .
مرکز آموزش ضمن خدمت در راستای پاسخگویی به نیازهای مشاوره ای کارکنان ، خانواده ها و فرزندان آنها در قالب قرارداد با مرکز مشاوره و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی ، بستر لازم جهت ارائه خدمات مطلوب را فراهم نموده است ، ضمن اینکه در طرح غنی سازی اوقات فراغت فرزندان و خانواده کارکنان در تابستان نیز ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره یکی از محورهای فعالیت می باشد و با حضور مشاوران مجرب خدمات مشاوره ای لازم در ابعاد خانوادگی ، تحصیلی ، سازشی و ... به مخاطبان طرح ارائه می گردد .
 
منو